6 kwietnia 2020
Co to jest filtr do wody? Rodzaje filtrów do wody. Jaki wybrać? Zanieczyszczenia mechaniczne obecne w wodzie kranowej, nadmierna twardość wody, zbyt duża zawartość w niej chloru, związków żelaza czy manganu wpływają niekorzystnie na nasze zdrowie.
Dlatego coraz częściej podejmujemy decyzję, aby w domu pojawił się filtr do wody, zmiękczacz, a nawet stacja uzdatniająca, które poprawią jakość wody pitnej, a także będą zapobiegać niszczeniu instalacji wodnej, urządzeń i armatury.
Miękka woda nie wysusza skóry podczas kąpieli i pozwala zaoszczędzić na detergentach, gdyż można używać zdecydowanie mniej płynu do mycia naczyń lub proszku do prania.
Filtry poprawiają jakość wody i są powszechnie stosowane nie tylko przez stacje uzdatniania wody w zakładach wodociągowych, ale także w przypadku posiadania własnej studni. Coraz częściej zdarza się, że filtry do wody montowane są w mieszkaniach i domach prywatnych, aby polepszyć parametry i jakość wody dostarczanej przez wodociągi miejskie.
Aby wybrać odpowiedni dla nas filtr do wody z kranu, należy określić potrzeby i oczekiwania w stosunku do używanej wody.
Woda z wodociągu jest okresowo badana i można wystąpić o udostępnienie wyników analizy wody do odpowiedniego przedsiębiorstwa wodociągów lub do lokalnej stacji sanitarno – epidemiologicznej.
Jeśli woda pobierana jest z własnej studni, takie badanie jakości wody można zlecić w terenowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Filtr wody do domu, mający bezpośredni kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia, musi posiadać atest PZH.
W każdej instalacji wodnej domowej, zaraz za wodomierzem, warto zamontować filtr do wody narurowy mechaniczny siatkowy – osadnikowy, który będzie zatrzymywał większe zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek lub rdza. Dzięki temu nasze baterie łazienkowe i kuchenne oraz wszelkie urządzenia podłączone do instalacji wodnej będą chronione przed zniszczeniem. Taki filtr musi mieć wydajność dostosowaną do przepływu wody.
Przy projektowaniu filtrów do wody wykorzystuje się różnorodne technologie filtrowania:
-filtrowanie mechaniczne, gdzie woda pod wpływem grawitacji przechodzi przez wkłady filtrujące, w których osadzają się zanieczyszczenia o dużej średnicy (piasek, włókna)
-metoda węglowa, gdzie wykorzystuje się wkłady wykonane z węgla aktywnego, mającego duże właściwości adsorpcyjne. Skutkiem jest poprawa smaku i zapachu wody, a także usunięcie chloru, substancji organicznych i fenoli.
-filtracja odżelaziająca wykorzystuje proces utleniania żelaza podczas napowietrzania wody i dzięki temu zostają z wody usunięte związki żelaza i manganu
-zmiękczanie wody zachodzi podczas wymiany jonów wapniowych i magnezowych na jony sodu w syntetycznych złożach jonowymiennych przy udziale soli
-napromieniowanie wody światłem ultrafioletowym powoduje usunięcie bakterii i wirusów
-odwrócona osmoza, czyli filtrowanie pod ciśnieniem przez półprzepuszczalną błonę, przez którą przechodzą jedynie cząsteczki wody. Usuwane w ten sposób są zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne, bakterie i wirusy.
W gospodarstwach domowych najczęściej używane są filtry zmiękczające wodę, węglowe i wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy.
Najczęściej poszukiwany jest filtr do wody na kran do zamotowania w kuchni. Jeżeli filtrowana woda będzie wykorzystywana tylko do przygotowywania posiłków i napojów, wystarczy kupić filtr dzbankowy. Jego wydajność jest jednak ograniczona, dlatego dysponując większym budżetem warto zaopatrzyć się w filtr nakranowy lub naszafkowy.
Bardziej profesjonalny będzie podszafkowy system oczyszczania wody, a system zawierający filtr do wody odwrócona osmoza będzie spełniał oczekiwania najbardziej wymagających osób.
Filtr mechaniczny do wody zatrzymuje cząstki stałe, zawiesiny, rdzę, kawałki kamienia kotłowego i chroni przed tymi zanieczyszczeniami kolejne urządzenia zamontowane w instalacji wodnej domu.
Filtr sznurkowy do wody to filtr mechaniczny z wkładem wykonanym ze sznurka bawełnianego lub polipropylenowego. Stosowane są też wkłady piankowe, wykonane z włókniny polipropylenowej i harmonijkowe – z karbowanej celulozy powleczonej poliestrem, a także siatkowe – z siatki wykonanej ze stali nierdzewnej lub nylonowej.
Filtry odżelaziające i odmanganiające usuwają z wody związki żelaza i manganu, a także związki azotu.
Filtry z wkładami ceramicznymi lub ze specjalnych żywic mają działanie bakteriobójcze.
Filtr do wody pitnej wykorzystujący zjawisko odwróconej osmozy usuwa z wody wszystkie zawarte w niej minerały, jony soli, metale ciężkie, zanieczyszczenia organiczne i bakterie.
Zmiękczacze wody oczyszczają wodę ze związków wapnia i magnezu i powodują, że woda staje się delikatna dla skóry i włosów, a także sprawiają, że detergenty lepiej się pienią. Ten sposób nie gwarantuje jednak oczyszczenia wody z niekorzystnych związków chemicznych i organicznych. Warto więc dodatkowo zamontować w kuchni filtr węglowy.
Filtr węglowy do wody jest często połączony z filtrem sedymentacyjnym, więc z wody usuwane są zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i mikrobiologiczne, a także poprawia się smak i zapach wody. Filtr ten wymaga jednak okresowej wymiany wkładów.
Filtr taki zawiera węgiel aktywny, który adsorbuje dużą ilość zanieczyszczeń. Wkład węglowy impregnuje się srebrem lub innymi związkami o działaniu bakteriobójczym i powstrzymującym rozwój bakterii na wkładzie, na przykład związkami miedzi i cynku.
Odwrócona osmoza oczyszcza wodę ze szkodliwych składników, ale niestety usuwa również minerały, więc stosuje się też mineralizatory, które uzupełniają w wodzie usunięte, a korzystne składniki mineralne. Największą wadą tej metody jest jednak zużycie wody. Aby uzyskać 5 litrów oczyszczonej wody, należy przefiltrować 40 – 90 litrów wody z kranu i ogromna większość wody przechodzącej przez filtr trafia do ścieków.
Okresowej wymianie podlegają tu półprzepuszczalne membrany, wkłady węglowe i sedymentacyjne.
Nowoczesny filtr do wody kranowej wykorzystuje jednocześnie kilka technologii oczyszczania wody, więc na początku woda jest mechanicznie oczyszczana, przechodząc przez filtr sedymentacyjny, potem przechodzi przez filtr węglowy, a następnie trafia na membranę osmotyczną.
Filtry do wody wspomagane są też lampami UV.
Filtry do wody różnią się sposobem budowy i miejscem montażu:
-dzbankowe
-nakranowe
-naszafkowe (stojące)
-podzlewowe (podszafkowe)
-łazienkowe
-centralne
Dzbankowy filtr do wody Brita to rozwiązanie najprostsze. Dzbanek wyposażony jest w filtr węglowy i pozwala na poprawę smaku i zapachu wody oraz usuwa z niej chlor i zanieczyszczenia mechaniczne, choć woda może zawierać bakterie. Dzbanki wymagają częstej wymiany wkładów filtrujących.
Filtr do wody Dafi to funkcjonalne urządzenie kuchenne wyposażone we wskaźniki przypominające o wymianie wkładów.
Filtr na kran to filtr węglowy montowany na wylewce kranu. Filtruje wodę pod wpływem ciśnienia w sieci. Poprawia smak i jakość wody, oczyszcza ją z chloru, związków chemicznych oraz zanieczyszczeń mechanicznych. Ma umiarkowaną cenę i jest łatwy w montażu. Wymaga okresowej wymiany wkładów węglowych.
Naszafkowe (stojące) filtry montowane są na powierzchni szafki obok zlewu. Są bardzo proste w instalacji i wykorzystują technologię sedymentacyjną oraz węglową. Oczyszczają wodę z chloru, związków chemicznych oraz zanieczyszczeń mechanicznych. Wymagają okresowej wymiany wkładów.
Filtr do wody pod zlew (podszafkowy, podzlewowy) montuje się pod zlewem. Podłączany jest do sieci i do osobnego kranu. Filtr do wody pitnej pod zlew pracuje na zasadzie odwróconej osmozy lub jako filtr węglowy i sedymentacyjny i, co ważne, jest niewidoczny, gdyż cała instalacja kryje się w szafce.
Ma dużo mniejszą wydajność niż filtry uzdatniające całą wodę dla domu, ale przefiltrowana woda jest bardzo dobrej jakości i można ją pić prosto z kranu.
Filtry prysznicowe / łazienkowe montowane na kranie, w przewodzie prysznicowym lub ukryte w szafce pod umywalką to filtry węglowe i mechaniczne.
Filtry centralne to najczęściej zmiękczacze wody montowane tuż przy hydroforze w domach jednorodzinnych lub zakładach usługowych. Zmiękczona woda dostarczana jest do wszystkich urządzeń i kranów, co chroni instalację centralnego ogrzewania i urządzenia AGD w budynku, a także skórę i włosy domowników.
Filtr do wody do domu montowany w celu uzdatniania całej wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym, a pochodzącej z własnego ujęcia, musi mieć dość dużą wydajność.
Można tu zastosować ciśnieniowe kolumny filtracyjne lub filtry z wymiennymi wkładami o dużej wydajności. Gdy woda ma podwyższoną zawartość jonów żelaza, manganu, wapnia i magnezu, a także związków azotu, nieodpowiednie pH i zawiera metale ciężkie, takie systemy filtracyjne na pewno będą przydatne.
Kolumny filtracyjne to urządzenia wolnostojące o wydajności 1-3 m3/godzinę dla domu jednorodzinnego. Kolumna ciśnieniowa jest wypełniona złożem filtracyjnym dostosowanym do rodzaju zanieczyszczeń wody. Każde złoże filtracyjne działa skutecznie do momentu nasycenia, a po tym czasie musi zostać zregenerowane. Pracą kolumny steruje głowica, która pracuje w trybie filtracji, płukania lub regeneracji. Głowica może pracować w trybie czasowym lub objętościowym.
Stacja uzdatniająca powinna się znajdować w pobliżu wprowadzenia do budynku przyłącza wodnego (kotłownia, pomieszczenie gospodarcze), za hydroforem, gdy woda pochodzi z własnego ujęcia wody lub za wodomierzem w instalacji z wodociągu.
Kolumna filtracyjna musi być też podłączona do instalacji elektrycznej, a w pobliżu musi znajdować się kanalizacja, wykorzystywana przy regeneracji złoża.
Filtry narurowe składają się z obudowy i umieszczonego w niej wkładu. Obudowę montuje się na instalacji wodnej, a przed filtrem i za nim zawory odcinające.
Czym gęstsze wypełnienie wkładów filtracyjnych, wykonanych z różnych materiałów, tym więcej zanieczyszczeń wkłady mogą zatrzymać. Wkłady jednorazowe należy wymieniać co kilka miesięcy, a wkłady wielorazowego użytku należy wypłukać.
Wymiana wkładów filtrów do wody:
-filtry wstępne (mechaniczne, węglowe) co 3-6 miesięcy
-filtry końcowe (węglowe) i mineralizator co 8-12 miesięcy
-lampy UV co rok ciągłej eksploatacji, ale producenci często podają ilość godzin świecenia
-membrana osmotyczna co 2-5 lat
-złoża filtracyjne co 10 lat
Filtr do wody przepływowy węglowy poprawia jakość wody. Filtr żywiczny chroni urządzenia AGD przed kamieniem, a filtr polipropylenowy skutecznie usuwa zanieczyszczenia mechaniczne.
Filtr azotanowy jest idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych z własnym ujęciem wody, gdzie do wody przedostają się azotany pochodzące z okolicznych pól, nieszczelnych szamb, a także metale ciężkie i substancje organiczne.
Zastanawiając się, jaki filtr do wody wybrać, należy wziąć pod uwagę parametry filtrów do wody:
-wydajność
-rozmiary
-rozmiar przyłącza
-maksymalne ciśnienie pracy
-maksymalne ciśnienie uderzeniowe
-temperatura pracy
-żywotność wkładów i lamp UV
Przy montażu filtra centralnego należy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Możemy spotkać filtry przeznaczone dla 2 – 6 osób.
Kuchenne filtry węglowe charakteryzują się dość dużą wydajnością: 100 – 200 litrów na godzinę, więc czysta woda pitna jest dostępna nawet dla dużej rodziny przez cały czas.
Membrany osmotyczne mają niską przepustowość: 200 – 300 litrów na dobę, co jednak w przypadku użytkowania filtra w kuchni jest wystarczające.
Jeśli filtr ma być zamontowany w piwnicy, jego rozmiary wydają się nieistotne. Jeśli jednak filtr instalowany będzie tuż przy kranie, ważne jest, aby był niewielki, a wystarczająco wydajny. Filtry podszafkowe są większe, ale ich rozmiary pozwalają na umieszczenie ich pod zlewem.
Rozmiar przyłącza musi się pokrywać z rozmiarem rurek. Najczęściej jest to 1/8, 1/4 lub 1/2 cala.
Filtrowanie obniża ciśnienie wody, które na ogół wynosi od 3,5 do 4 atmosfer.
Maksymalne ciśnienie uderzeniowe to wartość ciśnienia, z jaką woda jest dostarczana do filtra i związane jest z wytrzymałością urządzenia, max 20 atmosfer.
Filtry wody nie mogą pracować w temperaturze poniżej 0 st.C, a optymalna temperatura ich pracy to 2 – 50 st. C.
Wkłady sedymentacyjne i węglowe powinny być wymieniane co 2 – 4 miesiące.
Markowe membrany osmotyczne mogą pracować 3 – 5 lat. Żywotność lampy UV to około 12 miesięcy.
31 sierpnia 2020
18 maja 2020
28 kwietnia 2020
17 kwietnia 2020
8 kwietnia 2020
7 kwietnia 2020